KURSUS TILBUD Fremstå tydelig, stærk og fattet når du skal forhandle!


Begivenhedsdetaljer


Så kommer tilbuddet også til Sjælland, d. 8/6-2022

Fremstå tydelig, stærk og fattet

når du skal forhandle!

Vil du også gerne lære, hvordan du skal forhandle

professionelt i de mange forskellige situationer,

du står i som Familieplejer ? ❤️?

Så deltag på denne temadag.

Forhandling – følelser er på spil

Kender du det, at du har gjort dig klar til et møde med kommunen? Midt i mødet indser du, at det IKKE går som planlagt, TVÆRTMOD! Dine følelser tager så meget over, at du mister kontrol i situationen og forhandlingen går i kludder.

Det er irriterende svært at forhandle om sine plejebørn, når man samtidig selv bliver vurderet på evnen til at varetage en vigtig arbejdsopgave;

”at yde støtte til børn og unge, der har et særligt behov herfor, at sikre, at disse børn og unge kan opnå de samme muligheder for personlig udvikling, sundhed og et selvstændigt voksenliv som deres jævnaldrende”.

Forskel? – komplicerede og komplekse forhandlingssituationer

Nogle forhandlingssituationer er komplicerede, mens andre er direkte komplekse. Hvad er egentlig forskellen? Lad os oversætte den komplekse situation til en forhandling med kommunen. Et bud kan være at du skal forhandle med en socialrådgiver ift. dit plejebarn. Kommunen har opsat nogle regler og love, der skal følges, men lige præcis DIN situation med dit barn passer ikke ind i reglerne. Hvordan er det muligt at forhandle i den situation? Det lærer du på temadagen.

Sådan lykkes du

Når vi skal lykkes i komplekse forhandlingssituationer, skal vi gøre brug af os selv, se os selv på nye måder og finde ud af, hvad der passer bedst i den enkelte forhandlingssituation. Du har altså ikke en færdig opskrift. Heldigvis er der hjælp at hente, og det er noget af det, vi vil arbejde med på den temadag, der afholdes i samarbejde med PLF og Axons Consult.

Det du har brug for, er tydelighed, samtalestyring og fattethed, sagt med andre ord, at kunne forhandle både med hjerne og hjerte ?

På Temadagen vil der være dryp af teori koblet på din egen praksis. Fokus gennem dagen vil være på AT PAKKE DET HÅRDE IND I LETHED:

Program for dagen:

 

Kl. 9.00 – 9.30 Velkomst af PLF, Inge, Morten og Jannie. Rundstykke m. kaffe og introduktion til dagen

Kl.9.30- 10.30 PLF´s socialrådgiver Morten fortæller om, hvad der vigtigt og vil svare på dine spørgsmål.

Kl. 10.40 -12.00 Jeannette kommer på – I hvert tidsinterval gennem resten af dagen afsættes max 15 min til spørgsmål, som er relateret til oplæggets indhold, dette for at sikre fokus på værktøjer til forhandling

  • Hvad er det, som gør mødet/forhandlingen svær ud over at der er mange følelser på spil?
  • Anerkendende tilgang i mødet
  • Hvad er din fortælling – match/mismatch
  • Hvordan kan egne og kommunens værdier bruges som fakta og strategi i forhandlingen?

Kl. 12.00 – 12.45 Frokostpause mad

  • Målsætning – god spørgeteknik med fokus på forhandling
  • Rammesætning og professionel kontrakt – afprøvning i praksis

13.45 – 14.15 Kaffe og kage

  • Din egen køreplan for professionel forhandling og træning i praksis

15.00 TAK for i dag

Vil du også gerne blive klogere på forhandling, så kan du nu tilmelde dig denne produktive TEMADAG.

Der er MAX deltagerantal på 50 personer

Kursusleder på Temadagen er Jeannette Strand se mere på http://axons.dk/om-mig

Jeannette har gennem de seneste 3 år arbejdet med Familieplejere på PUP-uddannelsen.

PLF´s socialrådgiver deltager også på dagen, hvor du kan få svar på dine spørgsmål.

 

Datoog tid onsdag d. 8/6-2022, Kl. 9.00 – 15.00

Sted Skipperkroen Mullerup, Mullerup Strandvej 19, 4200 Slagelse

Pris gratis for medlemmer og koster 300 kr. for forplejning for ikke medlemmer, udeblivelse 300kr.

Tilmeldingsfrist: Sidste dag er den 31. maj 2022

Eksisterende medlemmer af foreningen kan tilmelde sig her.: https://plejefamilierne.dk/

Ikke medlemmer tilmelder sig ved at sende mail til Mox@plejefamilierne.dk