Ny trivselsundersøgelse af børn og unge

Danmarks Statistik sender breve ud og kontakter børnene og de unge. Der er i alt udtrukket 10.335 børn og unge i alderen 11, 13, 15 og 17 år til at deltage i undersøgelsen, heraf er de 2.067 anbragt uden for hjemmet.

VIVE gennemfører i efteråret og vinteren 2026/27 en ny runde af den landsdækkende undersøgelse af trivsel blandt børn og unge i udsatte positioner.

Som for 2 år siden er målgruppen for trivselsundersøgelsen både børn og unge, der er anbragt uden for hjemmet, børn og unge i støttende indsatser samt børn og unge, der ikke modtager sociale indsatser.

Sidste rapport fra sommeren 2025 viste igen, at børn og unge i støttende indsatser på mange punkter er lige så udfordrede som børn og unge, der er anbragt på børne- og ungehjem. Det er derfor et af fokuspunkterne i dette års trivselsundersøgelse.

Læs mere om undersøgelsen
Forældrene til børnene og de unge, som er udtrukket, bliver orienteret i disse dage, hvorefter undersøgelsen starter i denne uge, og de første interviewere vil dukke op for at aftale interviewtidspunkter allerede i uge 41 og 42.

PLF opfordrer de børn og unge, der er blevet udtrukket, til at medvirke i undersøgelsen.

Her kan du læse mere om undersøgelsen.TBU Information til anbringelsessteder – september 2026

Skrevet af PLF

september 29, 2026