Skal du på uddannelse i 2026?

PLF opfordrer til, at du tilmelder dig et af forløbene i PUP-uddannelsen eller KAP-uddannelsen. Du vil få ny viden og nye metoder og perspektiver på din rolle som plejeforælder.

Du kan tage hele uddannelsen og deltage i enkelte moduler, men det kan du få mere præcis information om ved at henvende dig direkte til de pågældende uddannelsesinstitutioner.

De kan også oplyse, om der er egenbetaling forbundet med kurserne.

PUP: ZBC og SOSU Østjylland:
Louise Hastrup, uddannelseskonsulent, ZBC. 📞 Mobil 41 72 12 18
Britta Andersen, markedskonsulent, SOSU Østjylland. 📞. Mobil 23 99 76 06

KAP: SOSU Esbjerg
Julie Sleimann Bevensee, uddannelseskonsulent SOSU Esbjerg– pædagogisk område. 📞 Mobil 24 62 60 13

SOSU Fyn:

Charlotte Schultz, underviser og uddannelseskonsulent. 📞. Mobil 40 13 09 24

SOSU Syd:
(ut.) Gunvor Bank, konsulent for efteruddannelse. 📞. Mobil 30 33 92 56

 

Hvad kan uddannelserne?
PUP står for: Professionshøjskolernes Uddannelse for Plejefamilier. Deltagerne får et uddannelsesbevis, der kvalitetsstempler på tværs af kommunegrænser. Den uddannelse udbydes af ZBC Sjælland og SOSU Østjylland.

Hvad står KAP for: Kompetenceløft af plejefamilier – den Syddanske Model. Der er tale om et efteruddannelsesforløb. Uddannelsen udbydes i et samarbejde mellem SOSU Esbjerg, SOSU Syd, SOSU Fyn og SOSU FHV.

For begge uddannelsesforløb gælder, at du vil få ny viden og konkrete værktøjer til at håndtere de faglige udfordringer som plejeforælder. Der vil være fokus på at øge forståelsen for og/eller indsigten i det enkelte plejebarns fysiske, psykiske og sociale behov.

Gennem forløbet vil du blive præsenteret for nye metoder og perspektiver på din rolle som plejeforælder med fokus på at styrke både dit plejebarns trivsel og hele familiens hverdag.

Du får mulighed for at dele og udveksle erfaringer med andre plejeforældre og gå i dybden med fælles problemstillinger i et trygt og fagligt kvalificeret rum.

Plejefamilierne får en god indsigt i de retslige rammer for plejefamilier, samt værktøjer der gør plejefamilierne i stand til at tage vare på egen trivsel og udvikling på den bedst mulige måde.

Læs mere om uddannelserne her:



Du kan også må mere viden i de foldere, som uddannelsesinstitutionerne har udarbejdet.

ZBC Folder PUP-forløb -plejefamilier  ZBC-Folder-PUP-forlob-plejefamilier
PUP SOSU Østjylland Sosu-Oestjylland-Folder-PUP-forloeb-plejefamilier
KAP uddannelsesplan KAP uddannelsesplan

Skrevet af PLF

februar 18, 2026